JPMorgan uruchamiając fundusz Bitcoin dla swoich klientów już tego lata udowadnia dwie rzeczy

JPMorgan Chase & Co, największy bank w Stanach Zjednoczonych i jeden z największych banków na świecie, podobno uruchomi fundusz dedykowany bitcoinowi dla swoich bogatych klientów już tego lata.

JPMorgan w końcu dołącza do Bitcoin Institutional Adopters

Jako że bitcoin nadal ewoluuje jako główne zabezpieczenie deflacyjne, tradycyjne instytucje finansowe nadal znajdują sposoby, aby zapewnić swoim klientom dostęp do tej rozwijającej się klasy aktywów.

Według raportu Coindesk, źródła zaznajomione z tą sprawą ujawniły, że JPMorgan ma zamiar zadebiutować z funduszem bitcoinowym, który pozwoli swoim zamożnym inwestorom na inwestowanie we flagową kryptowalutę. Instytucjonalny dostawca rozwiązań bitcoinowych NYDIG (New York Digital Investment Group) będzie świadczył usługi powiernicze dla JPMorgan. Aktywnie zarządzany fundusz bitcoinowy może być dostępny już latem tego roku, wskazano w raporcie.

Nawet tam, gdzie sceptycyzm i drwiny utrzymują się w dziedzinie bankowości, jest całkowicie jasne, że poprzednia pogarda, jaką branża miała dla nowatorskiej technologii, jest już niemożliwa.

Prezes JPMorgan, Jamie Dimon, na przykład, nazwał bitcoina “oszustwem” jeszcze w 2017 roku. Pod koniec ubiegłego roku zapewnił, że kryptowaluty nie są jego “cup of tea”, podkreślając jednocześnie, że rządy ostatecznie będą regulować branżę kryptowalutową bardziej agresywnie.

Zauważalny zwrot JPMorgan pojawia się w ślad za kilkoma innymi międzynarodowymi bankami, które chcą przyspieszyć swoje zaangażowanie w przemysł kryptowalutowy. Na przykład Morgan Stanley i Goldman Sachs niedawno ogłosiły plany rozpoczęcia oferowania swoim klientom dostępu do kryptowalut.

Poza sektorem bankowym, behemoty z Doliny Krzemowej, takie jak Tesla Elona Muska i PayPal, również wskoczyły na bitcoinowy bandwagon.

Co naprawdę oznacza przełomowy fundusz inwestycyjny JPMorgan w Bitcoin

Posunięcie JPMorgan dowodzi dwóch głównych rzeczy według twórcy popularnego modelu bitcoin stock-to-flow, PlanB.

Po pierwsze, PlanB zauważył, że pokazuje to, że bank jest teraz zainteresowany wzrostem ceny bitcoina. W szczególności, bitcoin nadal wzrastał poza oczekiwaniami wielu w ciągu ostatniego roku lub tak.

Najlepsza kryptowaluta była handlowana poniżej 4000 dolarów podczas kataklizmu Czarnego Czwartku w marcu 2020 roku. Następnie najcenniejsza kryptowaluta świata zanotowała miażdżący rajd, pchając swoją cenę do nowego rekordowego poziomu ponad 64 000 USD w kwietniu.

Nic więc dziwnego, że JPMorgan uruchamia fundusz bitcoinowy dla swoich klientów w obliczu rosnących cen i popytu na kryptowalutę. Innymi słowy, JPMorgan wierzy, że bitcoin już nigdy nie będzie w tym przedziale cenowym w przyszłości.

Po drugie, wejście JPMorgan podkreśla zaufanie megabanku do rządu Stanów Zjednoczonych, który nie zakazuje bitcoina. Pundits jak Bridgewater Associates Ray Dalio postulowali, że istnieje duża szansa, że USA może zakazać bitcoin. Prawdę mówiąc, rząd zwiększył swój nadzór nad kryptowalutami w ostatnich latach. Jednak całkowity zakaz dotyczący bitcoina wydaje się rażąco nieprawdopodobny – i JPMorgan wyraźnie o tym wie.